Podręczniki

Miami (wyprawa do zielonego piekła) - tekst archiwalny

24 grudnia 2006
„Miami” to ósmy z kolei dodatek do rodzimego systemu RPG „Neuroshima”. Jednocześnie drugi z wydanych dotąd nationbooków, a więc podręczników dokładnie opisujących poszczególne obszary zniszczonej Ameryki. Kilka miesięcy temu miałem przyjemność recenzować świetne „Detroit”. Pomyślałem wówczas, że panowie z Portalu postawili poprzeczkę bardzo wysoko, nie tylko konkurencji, ale i samym sobie. Myśl ta znalazła swoje potwierdzenie w „Miami” - podręczniku bardzo dobrym, a jednak nie tak doskonałym jak „Detroit”.

Tradycyjnie zacznę od tego, co czytelnika interesuje najbardziej, czyli zawartości merytorycznej, efekty wizualne zostawiając na później. Pod względem zawartości „Miami” można zarzucić bardzo niewiele. Mimo iż książka jest objętościowo nieco mniejsza niż „Detroit” to i tak po lekturze miałem wrażenie, że autorzy wyczerpali temat w stu procentach. Dodatek pełen jest ciekawych pomysłów i rozwiązań, a wykorzystanie ich wszystkich zajęłoby z pewnością wiele długich sesji.

++

Podręcznik otwierają krótkie rozdzialiki „Welcome to Miami” oraz „Okiem przybysza”, które pełnią rolę swego rodzaju wstępu. Szczątkowo przedstawiają czytelnikowi klimat miasta i dają przedsmak tego, co czeka go na kolejnych stronach. Na następnych kilkudziesięciu stronach autorzy przedstawili podział sił w Miami. Jak nietrudno się domyślić, opisano tu różnorakie organizacje, bossów i ważniaków, którzy stoją na najwyższych szczeblach hierarchii miasta. Zwłaszcza te pierwsze przykuły moją uwagę - niektóre ze stowarzyszeń działających w Miami aż proszą się o to, by wykorzystać je we własnych przygodach. Chociażby Coastal Guards - wraz z moimi graczami odegraliśmy ostatnio scenariusz, który mocno Guardsów dotyczył, a brawurową ucieczkę przed łodziami patrolowymi najprawdopodobniej będziemy pamiętać jeszcze przez długi czas. Interesujących pomysłów jest wiele, a ich wykorzystywanie może przysporzyć wiele frajdy.

Trzeci rozdział to Dzielnice Miami. Podzielony jest na dwie części - tereny podmiejskie oraz centrum miasta. Dopiero czytając ten rozdział można się przekonać, jak wielka bieda panuje w mieście i jak bezwzględni są ludzie, którym udało wzbić się nieco wyżej. Jednak taki bezlitosny klimat bez wątpienia wychodzi miastu na dobre. W końcu zniszczona Ameryka to nie lunapark i po jej mieszkańcach można spodziewać się najgorszych rzeczy. Tak czy inaczej, rozdział ten to chyba najciekawsza część książki. Przedstawiono w nim sytuację społeczeństwa, rozmaite ciekawe miejsca, które można odwiedzić podczas sesji, a także tradycyjnie już podano na tacy wiele ciekawych motywów, które mogą urozmaicić grę, bądź nawet stać się motorem napędowym scenariusza.

Do tej pory czytelnik zaznajamiał się tylko i wyłącznie z tytułowym miastem. Jednak kolejną część podręcznika przeznaczono na opis okolic, w którym ono się znajduje. Autorzy postanowili przybliżyć graczom i MGom Florydę oraz panujące na niej prawa. Po raz kolejny oddano w nasze ręce kilka stron o podziale sił, kilka nowych organizacji, bossów, a także opisano co ciekawsze miejsca znajdujące się niedaleko Miami. Mamy więc Disneyworld, w którym ponoć do dziś żyją ludzie, mamy opanowaną przez gangsterów z Meksyku Tampę oraz urocze miasteczko St. Augustine, rządzone przez Don Pedro Menendeza de Avilesa.

Miami Hardcore przedstawia, najogólniej rzecz biorąc, życie codzienne w Miami. Autorzy poruszyli kwestie takie jak niewolnictwo, żywność, epidemie czy prawo. Jednym słowem wszystko to, co jest bardzo potrzebne na sesjach, a na co początkowo nie zwraca się większej uwagi. Następny rozdział opisuje to, co osobiście bardzo lubię w podręcznikach do RPG, czyli wszelkie kwestie powiązane z handlem i szeroko pojętą ekonomią. Nosi nazwę „Pamiątki z Miami”, liczy pięć stron i stanowi świetny cennik usług i towarów do nabycia w mieście.

Ostatnie trzydzieści stron podręcznika to istny misz-masz. Zawarto na nich między innymi storylinię miasta, narrator próbuje też ocenić, co czeka Miami w najbliższej przyszłości. Są też cztery kolory. Autorzy opisali światopoglądy typowego mieszkańca Miami w odniesieniu do Rdzy, Stali, Rtęci i Chromu. Następne kilka stron zajmuje minirozdzialik „Tajemnice Miami”, czyli informacje, które są znane tylko nielicznym mieszkańcom miasta. W ich skład wchodzą głównie sekrety poszczególnych bossów, ale znalazło się też miejsce na parę drobnych ciekawostek, na które zabrakło miejsca w poprzednich rozdziałach. Następne w kolejce są pomysły na przygody w Miami - ciekawe, ale nie porywające bez końca. Boli jedynie ich ilość - raptem pięć. To, moim zdaniem, nieco za mało. Na samym końcu znajduje się natomiast Bestiariusz Florydy. Mieści się on na jedynie dziesięciu stronach i przedstawia kilkanaście żyjątek, na które gracze będą mogli się natknąć przemierzając okolice dżungli. Szkoda tylko, że w większości przypadków są to zwierzęta lub co najwyżej ich mutacje. Dobre jednak i to, gdyż bestiariusz nie jest może zbyt wyczerpujący, ale bez wątpienia podaje najbardziej rzeczowe, konkretne i przydatne informacje.

Pod względem jakości wydania „Miami” prezentuje bardzo wysoki poziom. Czytając podręcznik nie natknąłem się praktycznie na żadne literówki. Okładka idealnie oddaje klimat dodatku, a do ilustracji wewnątrz trudno jest się w jakikolwiek sposób przyczepić. Odniosłem wrażenie, że w porównaniu z poprzednimi podręcznikami do Neuroshimy, jest ich niewiele, jednak z drugiej strony nationbooki słusznie skupiają się na treści, nie zaś na efektach wizualnych. „Miami” liczy łącznie sto dziewięćdziesiąt sześć stron, Portal życzy zaś sobie za niego trzydzieści sześć złotych.

„Miami” to bardzo dobry podręcznik, w który powinni się zaopatrzyć wszyscy ci, których przygody odbywają się w pobliżu tego neodżunglowego miasta. Autorzy zawarli w nim multum interesujących pomysłów, które tylko proszą się o to, by wykorzystać je na własnej sesji. W każdym razie ja jestem z zakupu bardzo zadowolony i myślę, że kupując „Miami” zadowolony będzie też każdy inny fan „Neuroshimy”. Polecam!

Wydawnictwo PORTAL

Ocena: 8/10

Tytuł: Miami
Tytuł oryginału: Miami
Autorzy: Marcin Mortka, Marcin Blacha
Ilość stron: 196
ISBN: 83-921612-2-X
Cena: 36,00zł
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 22 kwi 2019, 19:11 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka