Podręczniki

Krew i Rdza

Neuroshima idzie jak burza. Została wydana wcale nie tak dawno, a już doczekała się czterech dodatkowych podręczników. Najnowszym z nich jest Krew i Rdza - książka opracowana przez panów Oracza, Blachę i Trzewiczka, zawierająca kilkadziesiąt pomysłów na przygody w postapokaliptycznym świecie oraz storylinię roku 2055. Przyznam szczerze, że po tym podręczniku nie oczekiwałem zbyt wiele. Mimo iż wydawnictwo Portal, jak dotąd, nigdy mnie nie zawiodło, to miałem dziwne przeczucie, że wszystkie te dodatki ukazują się po sobie zbyt szybko. Obawiałem się, że podręczniki do Neuroshimy będą prędzej czy później wydawane na ilość, a nie jakość. Moje obawy okazały się jednak zupełnie bezpodstawne.

No dobrze, ale co opisywany przeze mnie podręcznik tak właściwie zawiera. Otóż, jak wspomniałem, mamy w nim storylinię i pomysły na przygody. I to wszystko. Wydaje się mało? Spokojnie, ja też odniosłem takie wrażenie, jednak po lekturze było ono zupełnie inne. Piąty dodatek do Neuroshimy może się wydawać niezbyt zróżnicowany pod względem zawartości, ale to nie wada. Widać bowiem, że jest skierowany do konkretnego odbiorcy - Mistrzów Gry, którzy potrzebują pomysłów na stworzenie przygody w postapokaliptycznym klimacie. Znajdą ich tu bardzo wiele, a każdy z nich jest na swój sposób intrygujący i wart uwagi.

Storylinia roku 2055 prezentuje się całkiem ciekawie. Miało w nim miejsce wiele rozmaitych wydarzeń, z których na największą uwagę zasługuje wzrost potęgi Hegemonii. Ten obszar, zamieszkiwany w większości przez łotrów, bandytów i gangsterów, zdaje się rozszerzać swoje wpływy na całą Amerykę. Poza tym, jak łatwo się domyślić, rok 2055 przyniósł kilka kolejnych starć ludzkości z Molochem. Po szczegóły odsyłam jednak do książki. Tak czy inaczej, w oparciu o opisane zdarzenia nietrudno jest stworzyć kilka interesujących scenariuszy dla swoich graczy.

Skoro już przy nich jesteśmy... cóż, zajmują one niemal całość podręcznika. Autorzy oddali w ręce Mistrzów Gry pięćdziesiąt dwa szkice przygód, przy czym są one rozłożone i zaprojektowane tak, by każdy znalazł tutaj coś dla siebie. Jest tutaj parę scenariuszy mocno powiązanych z wierzeniami i okultyzmem. Sporo można też znaleźć "swojskich", gangerskich szkiców przygód (których na moich sesjach starałem się używać najwięcej). Wiele opowieści ma ścisły związek z mutantami, ich poczynaniami i nowymi odmianami. Niektóre utrzymane są w konwencji kryminalnej, inne w przygodowej, ale można się tez natknąć na historie, z których śmiało można zrobić horrory. Ostatecznie, w Krwi i Rdzy znajduje się też parę pomniejszych scenariuszy, które najprawdopodobniej były tworzone z myślą o graczach miłujących walki i otwarte strzelaniny. Nie będę podawał tu konkretnych nazw i przykładów - dość powiedzieć, że jest tu dla każdego coś miłego.

Jeśli chodzi o jakość wydania, Krew i Rdza trzyma przyzwoity, jednak nie pozwalający wybić się na tle innych podręczników, poziom. Zastrzeżenia można mieć do okładki, która wydaje się być nieco za mocno rozmyta i zdeczka nielogiczna - przedstawia ona bowiem człowieka trzymającego w ręku morgensztern, stojącego naprzeciw dwakroć większej od siebie maszyny Molocha. Coś takiego bardziej pasowałoby na okładki dodatków do D&D. Czytając książkę, można się też natknąć na kilka literówek oraz błędów gramatycznych, które jednak nie biją zbytnio po oczach i można je autorom wybaczyć.

Krew i Rdza to kawał dobrej roboty, w której zawarto wiele naprawdę ciekawych informacji oraz przydatnych pomysłów. Za nieco ponad trzydzieści złotych dostajemy liczący sto dwadzieścia osiem stron podręcznik, który zapewne zostanie przez nas niejednokrotnie wykorzystany. Jeśli bawić się w obliczenia, to przeciętnemu MG, prowadzącemu sesję raz w tygodniu, pomysłów tu zawartych starczy na okrągły rok. Ogólnie rzecz biorąc - wydawnictwo Portal oddaje w nasze ręce solidny produkt. Prowadzący Neuroshimę mogą zacierać ręce z radości.

Ocena: 7/10

Tytuł: Krew i Rdza
Autorzy: Marcin Blacha, Michał Oracz, Ignacy Trzewiczek
Ilość stron: 128
ISBN: 83-9189941-7-7
Cena: 32,00zł
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 22 kwi 2019, 19:47 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka